Operace očí,laserové operace očí,operace očí laserem - Refrakční centrum - laserová operace očí,operace očí laserem,operace zraku,oční operace,keratokonus,operace očních víček,odstranění krátkozrakosti, Mudr. Petr Novák.
AKTUALITY
NOVÝ TELEFONNÍ KONTAKT

Velice se omlouváme všem klientům za výpadek telekomunikační sítě v našem Centru i v celém areálu BDC, která byla způsobena rozsáhlou poruchou na straně poskytovatele těchto služeb. V případě potřeby nás prosím kontaktujte na telefonním čísle +420602408601. Při akutních obtížích využijte naši SOS linku, kterou máte k dispozici. Děkujeme za pochopení. Více

PRIM. MUDR. PETR NOVÁK - JAK HO MOŽNÁ NEZNÁTE

Chcete-li se blíže seznámit s primářem MUDr. Petrem Novákem, spoluzakladatelem Refrakčního Centra Praha a zároveň jeho hlavním chirurgem v jedné osobě, nezapomeňte sledovat nejnovější vydání Top Star magazínu v úterý 22. 5. Začíná ve 22:50 na Primě a pořadem vás bude provázet tak jako vždy sympatický David Gránský. Více

FaceBook Česky English Deutsch
To nejlepší pro vaše oči
 

Nitrooční refrakční operace

Řešení dioptrické vady výměnou lidské čočky (clear lens extraction, prelex)

U pacientů po 45 roce věku , kdy dochází ke ztrátě akomodace a zhoršení přeostřování do blízka (tzv.presbyopie), případně u pacientů , kde se objevují zákaly v přirozené čočce je další z možností jak korigovat dioptrickou vadu extrakce lidské čočky (CLE - Clear lens extraction) z oka a její náhrada za čočku umělou. Tento zákrok je vhodný především u pacientů, kteří již mají rozdílné dioptrie pro vidění na dálku a na blízko. Zákroku opět předchází specializované vyšetření (tzv.biometrie), při kterém vypočítáváme ideální dioptrickou mohutnost umělé čočky tak, aby byl pacient maximálně spokojen s dioptrickým výsledkem. S touto metodou jsou u nás bohaté zkušenosti, protože technika odpovídá klasické operaci šedého zákalu. Zákrok se provádí nejčastěji v místní anestezii po znecitlivění oka kapkami, případně lze zákrok provádět i v celkové narkóze. Lidská čočka je rozmělněna a následně odsáta pomocí ultrazvukového fakoemulsifikačního přístroje. Z původní čočky je zachováno pouze pouzdro, do kterého se vloží umělá čočka. Její optická síla je volena individuálně podle rozměrů oka a výše dioptrické vady každého pacienta tak, aby odstranila vadu do dálky a pacient běžně po operaci používá pouze slabší brýle na čtení. Další možností je tzv. monovision, kdy se dioptricky mírně liší výsledek na obou očích. Na jednom oku je ponechána drobná vada do dálky (cca -1,5 dioptrie) a toto oko pak lépe vidí do blízka, druhé oko je plně korigováno do dálky .Operace je prováděna drobným rohovkovým řezem o šířce okolo 2-3 milimetrů, takže ránu není třeba šít. To činí operaci prakticky bezbolestnou, významně urychluje pooperační hojení a umožní zároveň velmi rychlé vylepšení vidění Pacient po operaci dodržuje klidový režim a kape kapky. Operace druhého oka se provádí standardně za 1-2 týdny.

Nejžhavější novinkou pro pacienty v presbyopickém věku, je technika označovaná jako PRELEX (Presbyopic Lens Exchange), při které je nahrazena již neakomodující přirozená čočka čočkou umělou multifokální.

Nitrooční fakické čočky

U pacientů s vysokou vadou nebo příliš tenkou rohovkou může být provedení laserové operace riskantní nebo vadu nelze odstranit zcela. Laserová fotoablace rohovku totiž ztenčuje (čím více dioptrií se odstraňuje, tím více tkáně se odebírá) a zároveň musí být zachovaná určitá minimální tloušťka zajišťující bezpečnost zákroku. Proto je neslučitelná vysoká dioptrická vada a tenká rohovka. Stejně tak u pacientů s vyšší vadou a příliš širokými zornicemi může laserová operace vést k nepříjemným vedlejším světelným fenoménům (tzv. "glare","starbursting"). Pro tyto pacienty existuje varianta v podobě implantace tzv. "fakické čočky". Jedná se o umělou čočku, která se vkládá do nitra oka při zachování jeho přirozené čočky. Kombinace implantované fakické čočky a čočky přirozené znamená požadovanou úpravu dioptrií se současným zachováním akomodace (zaostřování) přirozené lidské čočky. Implantace fakické čočky je zákrok složitější už jen tím, že vstupujeme do nitra oka. Moderní implantáty se do oka vkládají otvorem kolem 3 milimetrů, což je asi polovina jejich skutečné velikosti. To je umožněno díky moderním měkkým materiálům, ze kterých jsou vyrobeny, a které umožňují je při implantaci do oka přechodně srolovat, nebo přeložit. Naimplantovaní čočka bývá nejčastěji fixovaná na duhovku (dominantní barevná část oka), nebo se o ni opírá. Další možností je čočka implantovaná za duhovku, která kopíruje přední povrch přirozené čočky. Zákroku předchází důkladné oční vyšetření, včetně měření hloubky přední komory oka a vyšetření rohovkového endotelu. Na základě těchto vyšetření je rozhodnuto, zda je operace pro pacienta vhodná a je vybrána čočka podle výše dioptrické vady. Zákroky jsou prováděny na specializovaném pracovišti většinou v místní anestezii po znecitlivění oka kapkami , případně lze operaci provádět i v celkové narkóze. Pacient po operaci dodržuje klidový režim a kape kapky. Operace druhého oka se provádí standardně za 1-2 týdny.

Nitrooční refrakční operace provádí prim.MUDr.Novák na specializovaném pracovišti.Vytvořil Internet Projekt, a.s. © 2009 Refrakční Centrum s.r.o.